Obraz Lúka s makmi je olejomaľba na plátne
Obraz Lúka s makmi

 

Obraz Lúka s makmi

Obraz Lúka s makmi zobrazuje fiktívnu krajinu, ktorá sa však veľmi podobá na tú, ktorú denne vidím okolo seba.  Nuž ale veď práve to je najväčšia  výhoda maliarov, že nepotrebujú robiť presné reprodukcie a môžu si vytvoriť ľubovoľnú krajinu. Krajinu, ktorú vidia v svojich predstavách a snoch.

Inšpiráciou pre  obraz Lúka s makmi bola rozľahlá rovina Žitného ostrova s poliami, lúkami plnými kvetov a života  a aj skutočná lúka s makmi. Na čiare horizontu ďaleko v  pozadí, sú občas viditeľné v tenkej línii strechy a domy dedín. Lúky a polia tak plynule prechádzajú do  nekonečnej oblohy, ktorá je všade okolo nás. Obrovský voľný priestor nad hlavou,  je pre Žitný ostrov charakteristický a obloha je nekonečným zdrojom hry tvarov a farieb, občas tak gýčovitou, že sa to ani nedá opísať.  Vôňa kvetov, bzučanie včiel a spev vtáctva nerozlučne patria k tejto krásnej krajine.

V tomto roku som mala možnosť stále vidieť okolo seba rozkvitnuté maky a tak mi nedalo ich nemaľovať … Slnko ich ľahko presvetľuje a oni svietia do diaľky svojou jasnou červenou farbou. Prchavá krása však rýchlo zaniká a okvetné lupene opadajú. Maky prepustia miesto ďalším kvetom a tak sa farba lúky neustále mení až do zimy, keď prírodu uspí zima. Obraz Lúka s makmi má dostatočné rozmery na to, aby sa stal dominantou jednej steny bytu a osvieži ju svojimi jemnými farbami, ako aj svojim optimistickým motívom, navodzuje príjemnú atmosféru, z ktorej vám bude v izbe celý rok prúdiť energia letného dňa.

Odporúčam:

Obraz sa nemusí rámovať, lebo má farebne upravené aj boky, ale myslím si, že si zaslúži kvalitný rám, ktorý odporúčam vybrať v súlade s motívom, ale aj s farbou steny a interiérom tak, aby sa vhodne dopĺňal s nábytkom. Rovnako je potrebné pre obraz vybrať aj primerane osvetlenú stenu, ktorá  ešte viac zvýrazní jeho atmosféru.

(Originálny obraz, na rubovej strane s popisom, datovaním a podpisom autorky)